|
SANKYO diamantové nástroje |
likvidace skladových zásob - likvidace skladových zásob - likvidace skladových zásob |
Chystáte se v koupelně připevnit světla, poličky nebo háčky na ručníky, ale obáváte se vrtání do obkladů a dlaždic? Vrtání otvorů do obkladaček může být zdánlivě jednoduchý úkol, ale pro dosažení profesionálních výsledků je třeba postupovat opatrně a s potřebnými znalostmi. S dodržením správného postupu a použitím vhodného nářadí můžete minimalizovat riziko prasknutí obkládačky. Podělíme se s vámi o tipy, jak vrtat otvory do obkladaček. Zvládnete vrtání keramické i slinuté dlažby. Poradíme vám, jaké vrtáky nebo korunky do obkladů a dlažeb vybrat, abyste dosáhli dokonalých výsledků.
Pro vrtání otvorů do obkladaček a dlažeb je vhodné používat specializované vrtáky. Skvělou volbou jsou diamantové vrtáky do dlažby a obkladů. Ty si poradí s jakýmkoli keramickým obkladem, zvládnou i vrtání slinutých keramických dlaždic nebo kamenných obkladů. Fungují na principu postupného šetrného vybrušování otvoru, riziko prasknutí dlaždice je tedy minimální. Přesný otvor do obkladu i tvrdé dlaždice vyvrtají v řádu vteřin, jsou velmi rychlé. Je třeba poznamenat, že kvalitní diamantové vrtáky pro obkladače mají vyšší cenu.
Pokud vám na výsledku tolik nezáleží, nebo vrtáte jen do měkčích materiálů, můžete zvolit vrtáky s plátkem slinutého karbidu. Tyto vrtáky jsou většinou cenově dostupnější, avšak nejsou vhodné pro vrtání do tvrdých materiálů. Vrtání do slinuté dlažby bude trvat velmi dlouho, vrták se rychle tupí. Velký pozor je třeba dát na prasknutí dlaždice.
Kvůli prasknutí dlaždice patří vrtání do obkladů a dlažby k těm nejobávanějším činnostem. Tento problém se týká především klasických vrtáků pro obkladače do vrtačky. Častou chybou, která může způsobit prasknutí dlaždičky, je používání příklepu. Je jedno, jestli jde o vrtání do obkladačky nebo slinuté dlažby. I ta nejtvrdší dlažba nemusí odolat silným vibracím příklepové vrtačky, snadno pak praskne. Pokud při vrtání do dlaždice nedokážete ani i po několika minutách uspokojivě vytvořit otvor, nikdy nezapínejte příklep! Raději vyměňte nevhodný vrták za účinnou variantu.
Úhlové brusky se se s oblibou používají pro řezání a broušení různých materiálů. V kombinaci s vhodným nástrojem jsou však překvapivě vhodné i pro vrtání otvorů do obkladů a dlažeb. V současnosti se prodávají diamantové korunky se závitem M14 přímo vyrobené pro obkladače. Díky upínacímu závitu M14 je možné nasazení do každé běžné úhlové brusky. Vrtání obkladačky nebo dlažby úhlovou bruskou za sucha je mimořádně rychlé a překvapivě pohodlné. Tato metoda umožňuje vrtání zcela bez použití chladící vody. V současnosti mnoho zkušených obkladačů upřednostňuje tuto technologii při vrtání do dlažby i obkladů.
Způsob vrtání se od klasické vrtačky mírně liší. Při vrtání obkladu úhlovou bruskou je potřeba korunku nechat plně roztočit a poté pomalu přiložit k vrtanému materiálu zhruba pod úhlem 45°. Až se korunka „chytí“ a vytvoří žlábek, korunku postupně narovnávejte a kývavým pohybem pokračujte ve vrtání otvorů do obkladaček nebo dlažby. Tato technika kroužení zajišťuje lepší odvádění materiálu z otvoru a zároveň umožní, aby se korunka lépe chladila. Při vrtání netlačte a dodržujte pravidelné chladící přestávky, ideálně každých 10 sekund. Pro chlazení můžete po vytažení nástroje nechat diamantovou korunku volně roztáčet, což umožní chlazení vzduchem. Pracovní postup je dobře popsán v článku Jak vrtat obklady a dlažby.
Předtím než začnete vrtat do kachliček, je důležité provést důkladnou přípravu. Ujistěte se, že máte kvalitní vrták pro obkladače vhodný pro vrtání do obkladaček. Doporučuje se používat diamantové vrtáky do dlažby a obkladů, případně „karbidové“ vrtáky do měkčích obkládaček. Dále prověřte, zda je místo vrtání volné od elektrických vedení či vodovodních trubek.
Označte místa, kde chcete vrtat otvory. Doporučujeme využít tužku nebo ideálně fix na přesné označení místa, kde plánujete provést vrtání do kachličky. Pro vrtáky s hrotem vytvořte středový křížek, zatímco pro vrtací korunky zakreslete vnější kružnici, aby bylo místo vrtání jasně definované.
Při vrtání do obkladaček vždy noste bezpečnostní brýle a další ochranné pomůcky. Práce s vrtákem bude působit vznik prachu, proto je vhodné nosit i respirátor, aby se zabránilo vdechnutí prachových částic. Od věci není ani použití vysavače.
Při vrtání do obkladaček je důležité dodržovat správnou techniku. Vrtejte klidně a s vhodnými vrtáky do keramiky, abyste zabránili prasknutí obkladačky. Jak píšeme výše, nikdy nevrtejte s příklepem a na vrták netlačte. Předejdete tak riziku poškození dlaždice i nástroje.
Při vrtání do obkladaček je vhodné vrták pravidelně chladit alespoň vzduchem. Některé vrtáky vyžadují chlazení vodou. Během vrtání tvrdého materiálu dochází ke značnému zahřívání vrtáku v důsledku tření, a proto je nezbytné vrták pravidelně chladit. Přílišné zahřátí vrtáku může vést k jeho rychlejšímu opotřebení a snížení výkonu. Kromě toho je nutné během vrtání pravidelně odstraňovat hromadící se prach, aby se vrták zbytečně nedusil. Efektivní je také průběžné odsávání prachu pomocí vysavače.
Po dokončení vrtání pečlivě odstraňte prach a úlomky obkladačky. Ověřte si, zda je otvor dostatečný pro konkrétní instalaci. Pokud otvor není dostatečně velký, můžete opatrně použít bok diamantové vrtací korunky nebo zvolit k tomu určený diamantový frézovací palec.
Vrtání otvorů do obkladaček vyžaduje správnou techniku, vhodný vrták do obkladů a dlažby a samozřejmě dodržování bezpečnostních opatření. Diamantové vrtací korunky jsou nespolehlivějším typem vrtáku i do velmi tvrdé keramiky. Jestliže jste zvyklí pracovat s vrtačkou nebo úhlovou bruskou, bez problémů zvládnete i tuto práci. Pokud zkušenosti nemáte, vyzkoušejte si vrtání do obkladačky na nečisto, například na nějakém odřezku. S praxí vám to půjde lépe a lépe. Vrtání do obkladu už nebude noční můrou a práci zvládnete jako profík.